man-845847_960_720
Uncategorized

Już jest! Bot, który będzie szukał pracy za Ciebie!

W jednym z wcześniejszych wpisów zadaliśmy sobie pytanie – Czy nowoczesne technologie zastąpią w przyszłości rekruterów? Okazuje się, że jednak nie było ono aż tak futurystyczne, jak nam się wydawało! Powstało bowiem właśnie narzędzie, w dodatku na naszym rodzimym – polskim rynku, które ma szukać pracę za nas i ma mieć dostęp do wszystkich (!) ofert na rynku.

Pan Krzysztof Sobczak, CEO Emplocity (które stworzyło owego bota) – przekonuje że to… z przekory! Ze wszystkich stron słyszy się bowiem o tym, że maszyny zabierają ludziom pracę – a bot ten ma odwrotny cel; ułatwić jej znalezienie (źródło). Badać preferencje poszukującego ma inteligentny bot – headhunter, z którym można rozmawiać na Messengerze, jak z kolegą. Rozwiązanie to ma pomagać zarówno poszukującym, jak i tym którzy nie szukają aktywnie pracy, ale są otwarci na propozycje. System działa analogicznie do Brand24 – skanuje portale związane z pracą oraz zakładki Kariera różnych firm, poszukując określonych słów kluczowych. Szuka nie tylko podobnych stanowisk, ale też stanowisk wyższych – wynikających z dotychczasowej ścieżki kariery i jej tempa. Za to w kwestii parowania widzimy sporą analogię do Tindera 🙂 Kontakt i przedstawienie oferty przez potencjalnego pracodawcę będą możliwe dopiero po pozytywnym sparowaniu oferty firmy z oczekiwaniami poszukującego.

pexels-photo-450276

Czy tak wyglądać będzie przyszłość rekrutacji?

Miejmy nadzieję, że technologia będzie tylko służyć człowiekowi i dbać o jego interesy – a nie go uprzedmiotawiać. Chemia między rekruterem a kandydatem jest w końcu czymś, czego żaden bot nie jest w stanie odtworzyć!

Czy to jest właśnie najwyższy etap „rynku pracownika?” 

Przez ostatnie 30 lat wiele było „zawirowań” na rynku pracy. Do 1989 roku praktycznie każdy miał pracę, gdzie po 89-tym z jednej strony bezrobocie gwałtownie podskoczyło (przez upadek przedsiębiorstw państwowych) równocześnie z gigantycznym przyrostem liczby przedsiębiorstw prywatnych, które rosły jak grzyby po deszczu po pojawieniu się wolnego rynku. Początek XXI zweryfikował w dużym stopniu ich działalność, co zaskutkowało tym, że aż co 5-ty polak został bez pracy. Ostatnie lata to tzw. „rynek pracownika” czyli można powiedzieć, że sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Niestety, wiele jest przypadków świadczących o tym, że ten trend przybiera czasem bardzo skrajne formy (takie, jak absurdalne wymagania wykwalifikowanych kandydatów) które w efekcie doprowadzają do tego, że aż 40% polskich firm planuje zatrudniać pracowników z Ukrainy (źródło).

Czy rozwiązania takie, jak bot szukający pracy za nas nie będzie się przyczyniał do utrzymania tego trendu? Chętnie poznamy Wasze zdanie na ten temat – dzielcie się nim w komentarzach! 🙂

____________________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffit? Czuj się swobodnie i zadawaj je nam na livechat lub mailowo. Jesteśmy po to aby ułatwiać Twoją pracę, dlatego chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jesteś rekruterem w swojej firmie lub pracujesz w agencji pracy  i chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Komentarze

komentarzy

You Might Also Like