new-york-655215_1280
Employer branding

Jak zmienić postrzeganie pracy w fast foodzie?

Kiedyś praca w fast foodzie nie kojarzyła się najlepiej, a była wręcz straszakiem dla osób bez pomysłu na siebie. W ostatnich latach bardzo się to zmieniło, nie tylko dzięki oferowanym przez sieci stawkom które dogoniły, a nawet przerosły średnie stawki godzinowe na rynku – ale też ze względu elastyczne warunki pracy i jasno wytyczoną ścieżkę rozwoju.

Duży wpływ na tą zmianę na pewno miały największe sieci fast foodów – m. in. McDonalds, Burger King i KFC, które swoimi oryginalnymi pomysłami employer brandingowymi zdecydowanie ociepliły wizerunek fast foodów jako pracodawcy. Poniżej przykładowe akcje tych marek:

 

MC DONALD’S I AKCJA „JA? PRACUJĘ W MAKU!”

Akcja, która wystartowała pod koniec zeszłego roku, miała pokazać pracowników sieci McDonald jako ciekawych ludzi z niesamowitymi pasjami i zainteresowaniami. Był to konkurs, do którego mógł się zgłosić każdy pracownik sieci – ostatecznie zgłoszeń było ponad 500 z których wyłoniono 5 najciekawszych, których sylwetki zaprezentowano w krótkich spotach reklamowych. Spoty były prezentowane online – na VOD i w serwisie YouTube. Wśród nich był pasjonat gardłowego śpiewu mongolskiego, mistrzyni badmintona, zapalony perkusista, piłkarka i amator szybownictwa. To właśnie ostatni z nich został zwycięzcą – o czym zdecydowały komentarze pod filmikami.

Film o Dawidzie Skrzypczyku, pasjonacie szybownictwa który wygrał konkurs, możecie zobaczyć tutaj:

Więcej informacji o zwycięzcy i pozostałych uczestnikach znajdziecie na specjalnej stronie konkursu Pracuję w Maku.

 

KFC I JEGO „COLONEL’S KITCHEN”

Międzynarodowy konkurs zorganizowany z niesamowitym rozmachem, jako że zgłosiło się prawie 10 tysięcy pracowników z różnych krajów – głównie z Polski, Czech, Hiszpanii, Rosji, Węgier i kilku krajów bałkańskich. Każda z restauracji mogła oddelegować maksymalnie 3-osobowy zespół do rywalizacji, która polegać miała na stworzeniu nowego, super dania z produktów z menu KFC oraz krótkiego filmu, który by je reklamował. Liczyła się przede wszystkim kreatywność i zaangażowanie uczestników. 10 najlepszych zespołów zmierzyło się w finale organizowanym w Polsce, w podwarszawskiej Jachrance. To zainteresowanie pracowników kulinariami skłoniło firmę do organizacji właśnie takiej formy konkursu.

Dzięki konkursowi udało się nie tylko zintegrować zespoły, ale też z ich udziałem budować pozytywny wizerunek marki. Wygrała drużyna z Hiszpanii, której danie – w ramach nagrody – trafiło do menu w hiszpańskich restauracjach KFC.

 

Źródło

BURGER KING I „JESTEŚ MATERIAŁEM NA KRÓLA”

Międzynarodowa akcja rekrutacyjna, która miała zaangażować potencjalnych pracowników średniego i niższego szczebla, oraz zwiększyć poczucie dumy z wykonywanej pracy również wśród obecnych.

bk

Mając na uwadze właśnie dużą rotację pracowników założeniem było wyzwolenie w każdym z pracowników poczucia, że jest nie tylko „szarym, szeregowym pracownikiem” – ale przede wszystkim jest ważnym ambasadorem marki.

Całość miała też za zadanie zunifikować całą komunikację i materiały związane z rekrutacjami, bowiem franszyzobiorcy (posiadający ponad 90% wszystkich restauracji Burger King) często szukali pracowników na własną rękę – np. publikując ogłoszenia w lokalnych gazetach, drukując samodzielnie ulotki oraz angażując w tym celu agencje pracy.

Kampania miała podkreślać cztery podstawowe wartości z jakimi identyfikuje się firma, a które mają wyróżniać jej pracowników: śmiałość, odpowiedzialności, dążenia do wzmacniania pozycji i dobrej zabawy. Cechy prawdziwego króla 🙂

Źródło 1 | Źródło 2

____________________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffit? Czuj się swobodnie i zadawaj je nam na livechat lub mailowo. Jesteśmy po to aby ułatwiać Twoją pracę, dlatego chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jesteś rekruterem w swojej firmie lub pracujesz w agencji pracy  i chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Komentarze

komentarzy

You Might Also Like