vlad-tchompalov-248830
Ogłoszenia

Im więcej, tym lepiej – czyli 3 tipy jak zwiększyć liczbę aplikacji w Twojej rekrutacji

Wie o tym każdy, że w wielu kwestiach liczy się jakość, a nie ilość. Ale w przypadku rekrutacji i aplikacji statystyka robi swoje i im więcej zgłoszeń, tym większa szansa na znalezienie wśród nich przysłowiowej „perełki”. Poznaj więc nasze 3 wskazówki na zwiększenie liczby wartościowych zgłoszeń w prowadzonej przez Ciebie rekrutacji.

 

STOSUJ PROSTY FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY ZAMIAST PODAWAĆ MAILA

Oczywista oczywistość? Niekoniecznie – poprzeglądaj strony i zakładki Kariera wielu firm i zobacz, jak często przy ogłoszeniach pojawia się sformułowanie „Aby zaaplikować wyślij maila na adres rekrutacja@nazwafirmy.com”. Jeśli tak jest również u Ciebie to czas najwyższy, żeby to zmienić! Wielu kandydatów rezygnuje lub odkłada proces aplikacji na później kiedy widzi, że nie jest możliwa szybka aplikacja. Nie wynika to z lenistwa – bardziej skomplikowany proces sprawia, że odkładamy go na później żeby lepiej się do niego przygotować. W końcu to kilka kroków więcej; zalogowanie się do poczty, stworzenie treści wiadomości itp. Formularz to coś takiego, co sprzedażowcy i marketingowcy nazywają „call to action” czyli zachęta i możliwość do szybkiego zareagowania na daną treść. Tak samo jest w przypadku ogłoszenia – dając przy nim prosty formularz możesz liczyć na więcej „spontanicznych” aplikacji.

formularz-traffitDzięki Traffit-owi możesz tworzyć oddzielny formularz dla każdej rekrutacji, ograniczając zbierane w nim informacje tylko do tych niezbędnych w danym procesie rekrutacyjnym.

Dodatkowo kandydaci aplikujący za pomocą formularza trafiają od razu do Twojej bazy przypisani do rekrutacji, w ramach której aplikowali.

Koniec przekopywania się przez setki maili z aplikacjami 🙂

 

INFORMUJ KANDYDATÓW Z BAZY O NOWYCH REKRUTACJACH

Kandydaci, którzy już kiedyś aplikowali do Twojej firmy są doskonałym „targetem” dla nowych ogłoszeń. W końcu sami się zgłosili, żeby u Ciebie pracować 🙂  To, że nie dostali się do kolejnych etapów w wybranej rekrutacji nie oznacza wcale, że już nigdy nie zaaplikują do Twoje firmy. Ba! Mogą to nawet uznać za coś motywującego i dowartościowującego, jeśli inicjatywa ponownego kontaktu wyjdzie z drugiej strony. Pokaż więc, że kiedy mówiłeś o dodaniu CV do bazy i chęci pozostania w kontakcie, nie były to tylko puste obietnice.

O tym, jak wykorzystywać w tym celu Traffit-a pisaliśmy w tym wpisie. Wykorzystuj swoją bazę kandydatów i informuj tych, którzy kiedyś już zaaplikowali o rekrutacji na podobne stanowiska. Pamiętaj, żeby w takim mailu unikać ściany tekstu, tylko umieszczać najważniejsze informacje o rekrutacji wraz z formularzem, żeby kandydat mógł praktycznie od razu zaaplikować. Każdy handlowiec dałby się pociąć za tak doskonale stargetowaną „bazę klientów”!

STWÓRZ I PROMUJ Z GŁOWĄ ZAKŁADKĘ KARIERA

O tym, że zakładka Kariera na każdej stronie firmowej to „must have” pisaliśmy już wielokrotnie. Możesz ją stworzyć w prosty sposób i bez żadnych dodatkowych kosztów za pomocą naszego generatora:

Posiadać zakładkę Kariera to jedno, ale też trzeba umiejętnie ją promować. Jak sprawić, żeby stała się najlepszym (i darmowym) źródłem wartościowych kandydatów?

  • Podlinkuj ją w widocznym miejscu na stronie firmowej. Oprócz listy aktualnych rekrutacji, umieść na niej również przycisk typu „Zostaw swoje CV” – w ten sposób każdy użytkownik strony, który ją odwiedzi, będzie mógł łatwo i samodzielnie dodać swój profil do Twojej bazy.
  • Pochwal się nią na Twoim profilu na biznesowych portalach społecznościowych, takich jak LinkedIn czy GoldenLine.
  • Umieść link do zakładki Kariera w swojej stopce mailowej –  w ten sposób każdy kandydat, ale i partner biznesowy z którym korespondujesz, trafi na nią i łatwo dotrze do aktualnych ofert pracy.
  • Odrzucenie kandydata nie musi oznaczać, że całkowicie skreśla Twoją firmę – w mailu z podziękowaniem za udział w rekrutacji i informacją o odrzuceniu, dodaj link do zakładki Kariera. Zachęć do zapoznania się z innymi, aktualnymi ofertami pracy i stałego obserwowania jej.

Macie jakieś swoje pomysły, jak zwiększyć liczbę aplikacji w prowadzonych rekrutacjach? Podzielcie się nimi w komentarzu 🙂 ____________________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffit? Czuj się swobodnie i zadawaj je nam na livechat lub mailowo. Jesteśmy po to aby ułatwiać Twoją pracę, dlatego chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jesteś rekruterem w swojej firmie lub pracujesz w agencji pracy  i chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Comments

comments

You Might Also Like