web-page-2084779_1920
Rekrutacja

Social media – Twoja trampolina do kariery czy kula u nogi?

Social media są pełnoletnie już od dawna. Z założenia miały ułatwiać zawieranie i utrzymanie znajomości, a w efekcie stały się poważnym narzędziem marketingowym, sprzedażowym – a nawet rekrutacyjnym. Pomagają każdemu z nas dbać o personal branding, również jako potencjalnego pracownika. Jak każde narzędzie, mogą być wykorzystywane zgodnie z założeniem i pomagać budować swoją markę, ale nieprawidłowo używane – staje się prawdziwą kulą u nogi!

SOCIAL MEDIA – ROBISZ TO ŹLE!

Informacja o kandydacie to nie tylko to, co umieści w CV i liście motywacyjnym. Coraz więcej rekruterów chce mieć pełną informację o aplikantach – jedna „czarna owca” w zespole potrafi zepsuć morale zespołu, jego motywację i dobrą atmosferę. Dla rekrutera ważne jest to, żeby przyszły pracownik dobrze reprezentował swoją firmę – nie tylko podczas wykonywania obowiązków służbowych. Wspominaliśmy zresztą o tym już jakiś czas temu w tym wpisie. To, jak reprezentuje siebie w social media jest cenną wskazówką,  czego można się po nim spodziewać. Sami pokusiliśmy się o znalezienie profili osób, które mogą tu być dobrym przykładem. Nie było trudno 🙂 A to smutne, że niestety niektórzy nie mają świadomości jak wpływa na ich przyszłość to, co i jak robią w social media:

 

szlachta1

 

W tej sytuacji oczywiście pojawiają się pytania o rozterki natury etycznej – wiele mówi się o o rozróżnieniu pracy od życia osobistego, które nie powinny wpływać na siebie nawzajem. Z drugiej strony, kultura osobista jaką kandydat reprezentuje w codziennym życiu jest zwykle mocno skorelowana z jego kulturą w pracy – wobec współpracowników i klientów. Dlatego też nie dziwimy się pracodawcom, którzy mając takie informacje podane „jak na tacy” chętnie z nich korzystają.

PERSONAL BRANDING

Chcesz zostać specjalistą w swojej dziedzinie? Social media to doskonałe miejsce, żeby zabłysnąć!

1.LinkedIn i GoldenLine

Z pomocą przychodzą nam serwisy typu LinkedIn czy GoldenLine. To doskonałe miejsce, by pochwalić się osiągnięciami oraz projektami, nad którymi aktualnie pracujesz. Warto zadbać o to, by wizerunek w social media pokazywał Ciebie jako profesjonalistę i odzwierciedlał Twoje najmocniejsze strony. Link do profilu warto umieszczać w wysyłanych aplikacjach, bo jest świetnym uzupełnieniem informacji znajdujących się w CV.

2. Grupy branżowe

Na Facebooku nie brakuje wszelkiego rodzaju grup zainteresowań, w tym tych biznesowych. Znajdź te, które są zgodne z Twoimi zainteresowaniami i dołącz do nich. Dziel się wiedzą, bo w ten sposób możesz budować opinię jako o specjaliście w swojej dziedzinie. Bądź konsekwentny i staraj się utrzymywać wizerunek profesjonalisty, nawet jeśli to grupa powiązana wyłącznie z Twoim hobby, a nie wykonywanym zawodem. Bierz udział w dyskusjach pamiętając jednak, by Twoje wypowiedzi były merytoryczne, a nie służyły tylko zaistnieniu w rozmowie lub zareklamowaniu produktu lub usługi, którą reprezentujesz (nikt nie lubi spamerów:).

3. Własna strona www lub blog

Dziel się nimi w social media, na przykład w wyżej wymienionych źródłach. Biorąc pod uwagę niewielkie koszty posiadania własnej strony www, coraz więcej osób decyduje się na własny profil zawodowy właśnie w tej formie. Jeśli połączysz z nią np. blog tematyczny będziesz mógł nie tylko dzielić się wiedzą, ale też pokazać że to co robisz to Twoja pasja, a nie tylko obowiązek. Idealnym przykładem niech będzie interaktywne CV pewnego grafika-freelancera, inspirowane grą Super Mario.

Ciekawą infografikę, prezentującą historię social media, znaleźliśmy na blogu Lenovo:

lenovoblogsocial_media
____________________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffit? Czuj się swobodnie i zadawaj je nam na livechat lub mailowo. Jesteśmy po to aby ułatwiać Twoją pracę, dlatego chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jesteś rekruterem w swojej firmie lub pracujesz w agencji pracy  i chcesz przetestować system rekrutacyjny Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Comments

comments

You Might Also Like