tlo2
Candidate experience Rekrutacja

Jak wycenić stracony czas? Nie trać czasu i zadbaj o dobry kontakt z kandydatem

Podobno nawet co piąty kandydat zaproszony na rozmowę rekrutacyjną nie pojawia się na niej – pomimo wielu potwierdzeń i gwarancji ze strony kandydata (źródło). Nie zawsze jednak musi to być jego zła wola – różne sytuacje losowe, szczególnie dla osób aktywnych zawodowo, mogą spowodować że pomimo najszczerszych chęci nie będą w stanie stawić się na umówione wcześniej spotkanie z rekruterem. Taka sytuacja to realna strata dla firmy – ten czas zarezerwowany dla kandydata – to czas w którym rekruter (oraz inne osoby delegowane do odbycia rozmowy z nim) mogłyby wykonywać inne zadania. Kiedy kandydat robi to z premedytacją, rekruter musi niestety wpisać to w straty. Ale w pozostałych sytuacjach możesz łatwo zadbać o to, by ograniczyć je do minimum – wystarczy, że będziesz pamiętał o tych 3 rzeczach:

 

WYŚLIJ PODSUMOWANIE ROZMOWY Z ADRESEM

Nieważne, że zapraszając na rozmowę podajesz adres biura. W emocjach, jakie towarzyszą kandydatowi podczas rozmowy telefonicznej, może zwyczajnie zapomnieć lub może nie mieć gdzie zanotować adresu. Dlatego po zakończonej rozmowie wyślij do kandydata podsumowanie rozmowy wraz z dokładnym adresem biura.

Oczywiście, nie musisz robić tego każdorazowo – w Traffit możesz przygotować gotowe szablony wiadomości, a nawet ustawić automatyczne powiadomienie np. żeby mail z dokładnymi instrukcjami był wysyłany do kandydata za każdym razem, gdy trafi on w rekrutacji do etapu Spotkanie:

 

szablon-mailowy

sms1

 

 

TIP: Oprócz (lub zamiast) maila, możesz też wysłać SMS-a do kandydata. W ten sposób możesz mieć pewność że będzie miał adres przy sobie, nawet w drodze na spotkanie. W Trafficie możesz w łatwy sposób wysłać SMS-a do kandydata bezpośrednio z panelu:

 

 

KONTAKT DO REKRUTERA

W wiadomości do kandydata podaj imię i nazwisko oraz bezpośredni kontakt do rekrutera. Dzięki temu kandydat będzie mógł go niezwłocznie poinformować o swojej ewentualnej nieobecności lub spóźnieniu. Ułatwi to też kandydatowi kontakt na recepcji Twojej firmy, gdzie może zostać poproszony o podanie imienia i nazwiska osoby, z którą jest umówiony.

Nie zapominajmy, że zupełnie inaczej działamy kiedy dostajemy automatyczne komunikaty oraz gdy mamy do czynienia z konkretną osobą. Jeśli od początku proces rekrutacyjny prowadzi Pani Ola z firmy XYZ i to ona wysyła nam personalnie zaproszenie na spotkanie, czujemy się szczególnie zobowiązani do tego by poinformować ją o nieobecności. Na pewno dużo bardziej, niż gdy dostajemy automatycznego maila ze skrzynki no-reply@xyz.pl

 

ZAPROSZENIE W KALENDARZU

kalendarz


Dzięki integracji Traffit-a z kalendarzem nie musisz mieć go zawsze otwartego w dodatkowej zakładce w przeglądarce – wszelkie wydarzenia możesz zapisywać bezpośrednio w Trafficie. Dodając wydarzenie do kalendarza w Trafficie możesz ustawić wysyłkę maila z informacją o spotkaniu do kandydata – lub zaprosić go do wydarzenia, dzięki czemu otrzyma taką wiadomość:
Kandydat nie wymiga się wtedy stwierdzeniem, że nie miał czasu odpisać 🙂 W takim mailu wystarczy kliknąć na NIE przy zapytaniu „Bierzesz udział?” żeby rekruter otrzymał informację zwrotną, że kandydat nie pojawi się na spotkaniu.

Pamiętaj, że każdy medal ma dwie strony! Jeśli chcesz, żeby kandydaci szanowali Ciebie i Twój czas – musisz odpłacać im tym samym. Dawaj im feedback i trzymaj się terminów.

__________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffit? Czuj się swobodnie i zadawaj je nam na livechat lub mailowo. Jesteśmy po to aby ułatwiać Twoją pracę, dlatego chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jesteś rekruterem w swojej firmie lub pracujesz w agencji pracy  i chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Comments

comments

You Might Also Like