traffit-talent-pool-7
Nowości w TRAFFIT

Jak stworzyć „talent pool” i wyławiać najlepszych?

Talent pool to bardzo ciekawe pojęcie, używane przez HR-owców w odniesieniu do grupy ludzi o szczególnych, pożądanych przez nas umiejętnościach.  Może tyczyć się zarówno grupy osób poza firmą, wśród której poszukujesz idealnego dla siebie kandydata na wybrane stanowisko, lub też grupy osób wewnątrz firmy, z której możesz typować wyróżniające się jednostki w ramach rekrutacji wewnętrznych np. na wyższe stanowiska. W dosłownym tłumaczeniu – to „basen talentów”. My wolimy naszą spolszczoną nazwę „pula talentów” 🙂 Jak stworzyć swój „talent pool” i wyławiać z niego prawdziwe skarby?

Każdy rekruter, szczególnie taki z wieloletnim doświadczeniem, ma swoją bazę potencjalnych kandydatów. Nawet najlepsza baza wymaga jednak stałego dopływu nowych rekordów, aby nie umrzeć śmiercią naturalną. Jak więc w prosty sposób możesz zadbać o to, by Twój „talent pool” stale się powiększał?

 

Formularze

Zamiast umieszczać na stronie z ogłoszeniami informację „Jesteś zainteresowany tą ofertą? Prześlij nam maila na adres xyz@traffit.com”, podpinaj przy każdym z nich odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Oprócz porządku w bazie (każdy kandydat pojawi się w niej od razu przypisany do właściwej rekrutacji) unikniesz przypadków gdzie kandydat stwierdzi, że może to zrobić później i zapomni. W końcu musi przejść na zakładkę z mailem, zalogować się, przekopiować do tytułu wiadomości numer referencyjny etc. Mając gotowy, prosty formularz – na pewno zrobi to od razu!

screen-ogloszenie

 

Zakładka Kariera

Nieważne, czy w danym momencie posiadasz aktywne oferty pracy, czy nie. Na Twojej zakładce Kariera zawsze warto mieć informację: „Chcesz pracować dla nas? Zostaw nam swoje CV”. W ten sposób  budujesz bazę bardzo konkretnych kandydatów, bo tych aktywnie poszukujących pracy i zainteresowanych Twoja firmą.

 

Maile

Siła poleceń sprawia, że otrzymujesz wiele maili z CV-kami? Kandydaci wolą przesyłać Ci dokumenty aplikacyjne bezpośrednio, zamiast korzystać z serwisów ogłoszeniowych z pracą? Świetnie! Jeśli mail zawiera CV, a w nim wymaganą zgodę na przetwarzanie danych osobowych, to Twój Traffit sam utworzy nadawcy profil kandydata – załączy nawet do niego przesłane dokumenty aplikacyjne.

Jak to się dzieje? Magia! 🙂

gbkh3cj

Jeśli nawet mail nie spełnia tych wymogów, to pomimo to możesz bardzo prosto dodać nadawcę do bazy kandydatów z widoku podglądu maila:

Mail od potencjalnego kandydata, którego możesz dodać do bazy korzystając z opcji "Utwórz" w prawym górnym rogu

Mail od potencjalnego kandydata, którego możesz dodać do bazy korzystając z opcji „Utwórz” w prawym górnym rogu


 

LinkedIn

Biznesowe portale społecznościowe, takie jak LinkedIn czy GoldenLine to doskonałe źródło kandydatów i wiedzy o kandydatach – ich doświadczeniu, umiejętnościach, zainteresowaniach i referencjach. Nie prowadzisz akurat żadnej rekrutacji do działu handlowego, ale na portalu Linkedn trafiasz na profil wymarzonego przedstawiciela handlowego dla Twojej firmy lub Twojego klienta? Nic nie szkodzi – dodaj go do bazy, aby nie umknął Twojej pamięci. Kiedy handlowiec będzie potrzebny, bez problemu odnajdziesz profil owego kandydata i obędzie się bez zaczynania poszukiwań od zera. Informacje o wtyczce do LinkedIn znajdziesz tutaj.

 

linkedin
 
Wcześniejsze rekrutacje i polecenia

Jeśli nawet nie masz ich na mailu, tylko np. w pliku .xls albo dostajesz polecenia lub dokumenty aplikacyjne innym źródłem niż wyżej wymienione, to pamiętaj by stale – nawet ręcznie – dodawać nowe rekordy i uzupełniać swoją bazę.

Traffit pozwala dodawać do swojej bazy nowych kandydatów ze wszystkich wymienionych źródeł! Jeśli więc jeszcze jej nie posiadasz, to zastanów się – o ilu świetnych kandydatach mogłeś już zapomnieć? Jeśli zaś masz już swoją bazę kandydatów, to pamiętaj aby:

  1. stale dodawać do niej rekordy
  2. aktualizować dane i statusy kandydatów
  3. uzupełniać tagi, aby później łatwiej móc dotrzeć do wybranego kandydata.

Baza kandydatów, o którą dbasz, odwdzięczy Ci się z nawiązką w przyszłości 🙂

„Talent poole”, chociaż już w nieco innym wydaniu, będą tematem przewodnim kolejnego wpisu na naszym Traffit-owym blogu. Sygnały od zaprzyjaźnionych rekruterów zainspirowały nas do stworzenia nowej funkcji, do której to określenie doskonale pasuje. Pozwoli ona tworzyć jeszcze dokładniejszą bazę i jeszcze bardziej efektywnie filtrować idealnych kandydatów. Obserwujcie nas, żeby dowiedzieć się więcej!

________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffit? Czuj się swobodnie i zadawaj je nam na livechat lub mailowo. Jesteśmy po to aby ułatwiać Twoją pracę, dlatego chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jesteś rekruterem w swojej firmie lub pracujesz w agencji pracy  i chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Komentarze

komentarzy

You Might Also Like