autumn-2017
Rekrutacja

Nadchodzi gorąca jesień w HR. 3 trendy, o których nie możesz zapomnieć

Końcówka roku to w rekrutacji gorący czas. Po letnim lenistwie zespoły HR wchodzą na wysokie obroty by przed końcem IV-go kwartału zrobić jak najwięcej – zarówno pod kątem samych rekrutacji, jak i działań z obszaru employer brandingu. Jakie trendy będą kształtować nadchodzące miesiące? Zapraszam na krótki przegląd!

Pracownicy – ambasadorzy

Jak pokazują wyniki tegorocznego Barometru Zaufania przygotowywanego od 17 lat przez agencję Edelman najbardziej zaufaną grupą społeczną są dziś … pracownicy. Na łeb na szyję biją oni prezesów, menedżerów, czy rzeczników prasowych organizacji. Ich opinia jest dla społeczeństwa szczególnie wiarygodna, gdy mówimy o:

  • traktowaniu pracowników i klientów
  • wynikach finansowych i zarządzaniu operacyjnym organizacji
  • praktykach biznesowych firm
  • stosunku pracodawców do społeczności lokalnych

Choćby z tego powodu warto włączyć pracowników w procesy komunikacji firmy z potencjalnymi kandydatami i traktować ich jako pierwszych i najważniejszych ambasadorów marki pracodawcy. Nikt lepiej niż aktualni pracownicy nie zareklamuje firmy i … rekrutacji, które prowadzi. Tym bardziej, że jak pokazują badania 1 na 2 pracowników zamieszcza w sieci posty, zdjęcia i filmy na temat swoich pracodawców. A zasięgi tych publikacji są o wiele większe niż te, które jest w stanie wypracować sama marka. Jak szacuje w swoim raporcie MSL Group informacje na temat marek i firm zamieszczane przez ich pracowników są 24 razy częściej udostępniane, a ich zasięgi o 561% większe.

Tak do udziału w rekrutacji w Kohl’s zachęca jeden z pracowników firmy:

Mobile

Liczba godzin spędzana przez użytkowników przed laptopami maleje. Jak pokazują wyniki badania Digital in 2017: Global Overview przygotowanego przez We are Social, 55% osób loguje się dziś do sieci za pomocą urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Dla 50% użytkowników są one pierwszą rzeczą, po którą sięgają po przebudzeniu. Z badań Glassdoor wynika, że 1 na 4 kandydatów rezygnuje z procesu rekrutacji ,jeśli mobilna wersja zakładki kariera nie wyświetla się dobrze na smartfonie. Dlatego zespoły HR powinny dołożyć wszelkich starań, by ich komunikacja w sieci, a przede wszystkim zakładka KARIERA była dostosowana do wymagań stron mobilnych.

Analityka

Co jest dla zespołu HR bardziej opłacalne – wielokrotne powtarzanie ogłoszenia o pracę i inwestowanie w wielomiesięczny proces rekrutacji, czy zbadanie, co jest z nim nie tak? Analityka w działaniach HR pozwala na realne oszczędności czasu i zasobów. Aby pomiar działań rekrutacyjnych był skuteczny, powinien być zautomatyzowany i na stałe wdrożony do procesów HR. Najtrudniejszy  jest pierwszy krok, jednak korzyści jakie mogą przynieść dane z badań doświadczeń kandydatów znacznie przewyższają koszty jakie wiążą się z ich wdrożeniem. Są one pierwszym krokiem do stworzenia kompleksowej strategii candidate experience.

 

 

Autor:

maja-gojtowskaMaja Gojtowska – pomaga firmom traktować swoich kandydatów i pracowników przynajmniej tak dobrze, jak klientów. Ekspert w zakresie PR i komunikacji wewnętrznej z 8-letnim doświadczeniem zdobytym w międzynarodowych organizacjach i agencjach public relations. Specjalizuje się w employer brandingu i komunikacji w obszarze rekrutacji i HR. O skutecznym budowaniu wizerunku pisze na stronie www.gojtowska.com

____________________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffit? Czuj się swobodnie i zadawaj je nam na livechat lub mailowo. Jesteśmy po to aby ułatwiać Twoją pracę, dlatego chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jesteś rekruterem w swojej firmie lub pracujesz w agencji pracy  i chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Comments

comments

You Might Also Like