pexels-photo-331990
Rekrutacja Social media

Jak podrasować swoje CV przy niewielkim doświadczeniu?

linkedin

 

Każdy chyba natknął się na swojej drodze na ten humorystyczny obrazek krążący intensywnie po biznesowych mediach społecznościowych, o wdzięcznej nazwie The LinkedIn effect:

 

Sporo w nim prawdy – wiele osób bowiem, w ramach osobistego PR-u i chęci uczynienia swojego profilu bardziej WOW, prześciga się w wymyślaniu oryginalnych nazw dla popularnych stanowisk i umiejętności. Często, szumnie brzmiące informacje znajdujące się w CV i na profilu na LinkedInie okazują się mało imponujące w rzeczywistości.

 

Po przeciwnej stronie barykady stoją te osoby, które przez dłuższy czas były bezrobotne, korzystały z urlopu macierzyńskiego lub których doświadczenie nie jest tak imponujące. W związku z tym faktem cierpią na niską samoocenę i nie wierzą w to, że rekruter może zwrócić na nie uwagę. Do tego artykułu zainspirował nas wpis, który w skondensowany sposób przedstawia to, jak można swoje cechy związane z pracą w sklepie przekuć w atuty i zainteresować potencjalnych pracodawców.

Jak więc w takiej sytuacji stworzyć chwytliwe CV ?

NIEWIELKIE DOŚWIADCZENIE

1.Dopasuj CV do ogłoszenia

Nie wysyłaj aplikacji jak z użyciem karabinu maszynowego😊 Zostaniesz odrzucony już na etapie preselekcji, a u niektórych pracodawców możesz trafić nawet na „czarną listę” za spamowanie i brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wyślij ich mniej, ale znajdź te, do których faktycznie Twoja kandydatura pasuje. Nawet jeśli nie pasuje w 100%, możesz w liście motywacyjnym lub wiadomości do rekrutera podkreślić Twoją chęć do rozwoju lub dokształcenia w danej dziedzinie – oczywiście tylko wtedy, kiedy jest szczera. Wymień te cechy charakteru i umiejętności, które mogą być przydatne w nowym miejscu pracy. Aplikujesz na stanowisko przedstawiciela handlowego? Informacja o fantastycznych zdolnościach manualnych niekoniecznie będzie kluczowa 😊 Przeczytaj dokładnie ogłoszenie, aby dopasować wymienione umiejętności do stanowiska.

2. Wyszczególnij swoje mocne strony wynikające z dotychczasowego doświadczenia

Można się tu poprzeć przykładem z artykułu „Never just say I worked in a store”. Pracując przez wiele lat na stanowisku sprzedawcy w sklepie z czystym sumieniem możesz wymienić:

  • zdolności komunikacyjne – w końcu miałeś do czynienia z klientami twarzą w twarz każdego dnia, musząc sobie radzić w różnych trudnych sytuacjach takich jak reklamacje czy niezadowolenie klienta,
  • dobrą organizację pracy – szczególnie jeśli pracowałeś w trakcie studiów, lub na stanowisku wymagającym wykonywania wielu czynności równocześnie (obsługa klientów, odbiór zamówień, wykładanie towaru),
  • umiejętności sprzedażowe i kulturę osobistą – niezbędne i wypracowane przez często kilka lat bezpośredniego kontaktu z klientami.

3. Dodaj CV do bazy agencji rekrutacyjnych

Nie bój się aktywnych poszukiwań pracy, samodzielne dodanie CV do bazy wielokrotnie zwiększa Twoje szanse na znalezienie pracy. Nie wszystkie agencje bowiem są wyspecjalizowane – wiele z nich prowadzi rekrutacje dla zupełnie różnych firm na całą gamę stanowisk; od pracowników najniższego szczebla po prezesów.

Szczególnie polecamy zaprzyjaźnione z Traffit-em GiGroup i People.

 

HOUSE MANAGER

W ostatnim czasie pojawił się trend, w ramach którego Panie, które przebywają na urlopie house-managermacierzyńskim lub na jakiś czas zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz wychowania dzieci – określają ten czas w CV jako pracę na stanowisku House Manager. Jedni zachwycili się kreatywnością tego określenia, drudzy zaś uznali je właśnie za wyolbrzymianie czegoś, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze według rekruterów?

Najważniejsza jest prawda i zgodność ze stanem faktycznym – jeśli kobieta pracowała w danej firmie przez 4 lata, z czego 2 lata był to urlop macierzyński i wychowawczy, podczas którego nie wykonywała żadnych zadań (czy to na miejscu, czy zdalnie) dla firmy, powinna zaznaczyć to w CV. Uznanie, że ma 4-letnie doświadczenie będzie bowiem niezgodne z prawdą.

Jeśli zaś chodzi o opisane tego faktu w CV, wystarczy rodzime określenie „urlop macierzyński”;)

 

BRAK DOŚWIADCZENIA

Dopiero skończyłeś/łaś studia i zaczynasz swoja karierę zawodową? Twoje CV nie musi być zupełnie puste. Warto wspomnieć o wolontariatach, zajęciach fakultatywnych w których uczestniczyłeś, działalności społecznej. Połączenie pracy na studiach z jakąkolwiek formą pracy dorywczej (na zlecenie) również jest godna uwzględnienia.

Wiele ciekawych tipów jak przygotować pierwsze CV jeśli nie masz jeszcze imponującego doświadczenia zawodowego znajdziesz tutajPrzykład pewnego 22 latka z USA najlepiej pokazuje, że to nie doświadczenie, a pomysł i odwaga są kluczowe😉

____________________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffit? Czuj się swobodnie i zadawaj je nam na livechat lub mailowo. Jesteśmy po to aby ułatwiać Twoją pracę, dlatego chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jesteś rekruterem w swojej firmie lub pracujesz w agencji pracy  i chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Komentarze

komentarzy

You Might Also Like